Titulní strana

Základní informace

Prostějov – největší město regionu Prostějovsko, leží uprostřed Moravy. Rozkládá se na ploše 39,04 km2, v nadmořské výšce 223 m.  


Řečeno zeměpisně, leží v severní části Hornomoravského úvalu, východně od Drahanské vrchoviny, v rovině, která se nazývá Haná na 49 stupni severní zeměpisné šířky a 17 stupni východní zeměpisné délky. Podnebí je přechodné, mezi východoevropským vnitrozemským a západoevropským přímořským. Prostějov, ležící na Hané, patří do oblasti teplé s mírnou zimou. Teplotní poměry jsou dány nízkou nadmořskou výškou a horskou hradbou Jeseníků ze severu. Přes Prostějov, nebo v jeho těsné blízkosti tečou dvě říčky: Hloučela a Romže. Hloučela pramení na Drahanské vrchovině, Prostějov míjí, městem protéká jen její rameno – Mlýnská strouha. Romže pramení u Dzbele a východně od Prostějova se spojuje s Hloučelou.
Součástí Prostějova jsou i městské části:
V západní části jsou to Čechovice, Domamyslice, Krasice, kde najdou návštěvníci například aquapark. Na východě Prostějova je to pak největší městská část Vrahovice, s bohatou kulturní i sportovní tradicí. Také zde naleznete jedno z oblíbených městských koupališť. Na jižním okraji Prostějova se nachází městská část Žešov. 


Základní informace

Biokoridor Hloučela

Biokoridor Hloučela

 
Pohled na Prostějov

Pohled na Prostějov

 
Městský rybník

Městský rybník

 
Kolářovy sady

Kolářovy sady

 
 
Vytvořeno 27.4.2022 14:45:14 | přečteno 5457x | katerina.kimlova
load